NACIONĀLĀ MUZEJU KRĀJUMA KOPKATALOGS
Pieslēgties
Reģistrēties
KAS IR KOPKATALOGS?
FR
DE
EN
LV
Priekšmetus
Muzejus
Izstādes
Meklēt datnes saturā
Meklēt
Izvērstā meklēšana
Izstāde
PIELIKUMA DATŅU SARAKSTS
Sarkanais Rīgas skatu momentfotogrāfiju albums
Muzejs
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs
Izstādes priekšmeti
Izstādes atklāšanas datums
19.04.2021
Izstādes slēgšanas datums
Darba laiks
Izstādes apraksts
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja fotogrāfiju krājumā jau vismaz 80 gadus glabājas kāds albums, par kura autoru un izcelsmi neko daudz nezinām. Tas iesaukts par “sarkano albumu”, jo iesiets sarkana auduma vākos. Tajā ielīmētas 110 dažāda izmēra momentfotogrāfijas, kas dokumentē Rīgu laikā no apmēram 1895. līdz 1904. gadam. Fotogrāfijas neizceļas ar augstu tehnisko kvalitāti, taču piedāvā neierastākus rakursus un atbrīvotāku skatījumu uz pilsētvidi. Tāpat varam ieraudzīt vietas, ko profesionāļi neuzskatīja par iemūžināšanas vērtām, piemēram, Klīversalas vējdzirnavas, tējnīcu Maskavas forštatē vai lauku mājas pie Ķīšezera.
Ieraksts vecajās inventāra grāmatās liecina, ka albums muzeja krājumā uzņemts 1948. gadā no “vecajiem fondiem” jeb, citiem vārdiem, – no nereģistrētajiem uzkrājumiem. Savukārt ieraksts ar zīmuli albumā vēsta, ka tas 1939. gada 3. jūnijā iegūts no kāda Ad. Kļaviņa kunga, par kura personību ziņu nav.
Interesants ir jautājums par albuma fotogrāfiju autoru un sastādītāju – visticamāk, tas ir kāds vācu tautības rīdzinieks fotoentuziasts amatieris. Daudzas fotogrāfijas acīmredzami nav tehniski perfekti attīstītas, tāpēc radušies ķīmiskas izcelsmes bojājumi. Pārsvarā izmantotas sudraba želatīna emulsijas tehnikas variācijas uz dažādiem papīriem. Tāpat fotogrāfs interesējies par vēsturi – albumā izmantotas fotokopijas no Vilhelma Neimaņa grāmatas “Viduslaiku Rīga” (1894) ilustrācijām. Anonīmais autors mēģinājis albumu iekārtot ne tikai tematiski, bet arī mākslinieciski – radoši apgriežot fotogrāfiju malas, kārtojot tās neregulārās kompozīcijās un papildinot ar uzrakstiem vācu valodā rokrakstā ar tinti.
Ļoti iespējams, ka anonīmajam fotogrāfam bijusi kāda saistība ar ēku Aleksandra ielā 1 (tagad viesnīcas “Latvija” teritorija Brīvības ielā), jo albumā regulāri parādās fiksācijas no šīs ēkas jumta – viņš kļuvis par aculiecinieku gan militārām parādēm Esplanādē, gan Rīgas 700 gadu jubilejas izstādes paviljonu celtniecībai, gan Rīgas Komercskolas ēkas (tagad Latvijas Mākslas akadēmija) pamatu likšanai, gan arī jūgendstila ēku būvniecībai ap veco Sv. Ģertrūdes baznīcu. Tāpat noslēpumainais autors vairākus gadus fiksējis vienu un to pašu vietu šajā rajonā – Aleksandra ielas (tag. Brīvības), Elizabetes un Dzirnavu ielas krustojumu, kļūstot par liecinieku tam, kā zirgu tramvaju nomaina elektriskais un kā divstāvu koka apbūvi sāk aizstāt piecstāvīgās mūra ēkas.
Albums noslēdzas pietiekami dramatiski – ar fotogrāfijām, kurām šķietami nav nedz tematiskas, nedz stilistiskas sasaistes ar iepriekšējām, proti, ar 1917. gada gājienu uz mītiņu Krievijas Februāra revolūcijas upuru piemiņai. No otras puses, tas, protams, ir pašsaprotams vāciskās Rīgas beigu sākums.
Izstādes vieta
Portāls NMKK
Izstādes veids
Virtuāla izstāde
Hipersaite
Cenrādis
Papildus informācija
Brīdinājuma paziņojums
Atcelt
Labi